www.bg.ug.edu.pl  |  e-mail

Bohumil Hrabal to już sto lat...

Data rozpoczęcia: 2014-12-03

Czas wystawiania: 03.12.2014 r. - 16.01.2015 r.

Na przełomie roku Biblioteka Główna UG gościła wystawę pt. „Bohumil Hrabal to już sto lat…”, która została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin światowej sławy pisarza – Bohumila Hrabala. Autorami ekspozycji są przyjaciele Hrabala: Tomá¹ Mazal, Václav ©pale i Ivo Krobot. Na wystawie można było obejrzeć głównie czarno-białe zdjęcia, plakaty filmowe i teatralne, ilustracje do książek, własnoręczne notatki, maszynopisy i kolaże Hrabala oraz grafiki jego przyjaciela - Vladimira Boudnika. Wystawa była dostępna dla zwiedzających w terminie 3.12.2014–16.01.2015.
Ekspozycja „Bohumil Hrabal to już sto lat…” stanowiła część dwudniowego projektu pt. "Spotkanie z HRABALEM", w ramach którego w Bibliotece Głównej UG odbył się spektakl pt. „Via HRABAL” , który miał formę nowoczesnej prezentacji multimedialnej. Był to poetycki kolaż utworów, fotografii, dokumentów i krótkich filmów uzupełniony komentarzem autorskim Tomá¹a Mazala. Twórcy starali się w sposób atrakcyjny, a jednocześnie przystępny przybliżyć postać jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Spektakl „Via HRABAL” do tej pory został zaprezentowany w Czeskim Centrum w Paryżu, Amsterdamie, Warszawie, Monachium, Wenecji, Salzburgu i Gdańsku.
Po przedstawieniu odbyło się spotkanie autorskie z Tomá¹em Mazalem promujące książkę pt. „Praga z Hrabalem”, które poprowadził kierownik Katedry Kulturoznawstwa – prof. UG, dr hab. Marek Adamiec. Na spotkaniu można było porozmawiać z autorem, nabyć książkę, a także poprosić o autograf. Nie lada gratką była też możliwość otrzymania pieczęci ze stacji kolejowej Kostomlaty, na której Bohumil Hrabal pracował w latach 40. jako dyżurny ruchu.
Drugiego dnia na Wydziale Filologicznym w DKF-ie UG „Miłość Blondynki” odbyły się dwie projekcje. Pokazano film dokumentalny o pisarzu „Dr HRABAL” w reżyserii Pawła Trzaski z 1993 roku oraz „Pociągi pod specjalnym nadzorem” w reżyserii Jiøiego Menzla z 1966 roku - pełnometrażowy debiut reżysera, nagrodzony w 1968 Oskarem. Panel wstępny przygotowała doktorantka filmoznawstwa Marta Maciejewska, która pełniła również rolę tłumacza podczas realizacji projektu.
Patronat honorowy nad projektem objęli: rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek oraz Centrum Czeskie w Warszawie.

Autor wystawy: Tomá¹ Mazal i Václav ©pale

Zdjęcia z wystawy:

Wszystkich zdjęć: 16

Redaktorzy strony: Ewa Potaż, Marietta Tiszbein   |   Projekt i wykonanie: Witold Warsiński

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2011