www.bg.ug.edu.pl  |  e-mail

Rudolf Weigl - Pogromca mikrobów.

Data rozpoczęcia: 2015-10-30

Czas wystawiania: 07.07 -15.10.2015 r.

W dniach od 7 lipca do 15 października 2015 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się wystawa pt. „Rudolf Weigl - Pogromca mikrobów", poświęcona sławnemu biologowi, wynalazcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. Autorką ekspozycji była prof. Alicja Węgrzyn, która zgromadziła niezwykle bogaty i różnorodny zbiór przedmiotów z życia prywatnego naukowca, m.in. zdjęcia, pocztówki, notatki, a także eksponaty związane z jego pracą naukową. Dzięki temu odwiedzający wystawę mieli okazję poznać bliżej tego niezwykłego człowieka, który oprócz nauki, miał wiele pasji: fotografię, łucznictwo, operetkę czy kino. Ciekawym pomysłem zastosowanym przez Autorkę wystawy, było zaaranżowanie w centrum sali wystawowej gabinetu profesora Weigla z niezwykłą dbałością o detale.

Gościem honorowym wernisażu była Krystyna Weigl-Albert, wnuczka profesora, która udostępniła na wystawę rodzinne pamiątki, a wśród nich medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznany Weiglowi przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem za jego działalność w czasie II wojny światowej, uratowanie życia wielu żydowskim mieszkańcom wojennego Lwowa, w tym znanym naukowcom. Nie omieszkała przy okazji podzielić się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami o dziadku.
Wystawie towarzyszyła uroczysta laudacja z okazji opublikowania przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego książki Ryszarda Wójcika "Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla". Spotkanie z autorem odsłoniło kulisy prawie 40-letniej historii zbierania dokumentów i materiałów mających znaleźć się w filmie dokumentalnym.

Kolejnym punktem wieczoru było wystąpienie prof. Ewy Łojkowskiej, Prezes Zarządu Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego. Przedstawiła ona postać profesora Wacława Szybalskiego, który jako młody człowiek był jednym z karmicieli wszy w Instytucie Weigla i dzięki temu przeżył wojnę. Zaprezentowała także działalność fundacji, której głównym celem jest wzmocnienie prestiżu nauki polskiej oraz miasta Lwowa.
Spotkanie wzbogaciła prezentacja "Historia powstania szczepionek" przygotowana przez prof. Adama Jaworskiego. Na zakończenie uroczystego wieczoru goście mogli obejrzeć reportaż Haliny Szymury "Zwyciężyć śmierć..." o działalności Rudolfa Weigla i jego Instytutu we Lwowie w latach 1939-1945.

fot. Witold Mokrzycki


Autor wystawy: prof. dr hab. Alicja Węgrzyn

Zdjęcia z wystawy:

Wszystkich zdjęć: 32

Redaktorzy strony: Ewa Potaż, Marietta Tiszbein   |   Projekt i wykonanie: Witold Warsiński

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2011