www.bg.ug.edu.pl  |  e-mail

była sobie Piaf

Data rozpoczęcia: 2016-03-21

Czas wystawiania: 15.01 - 26.02.2016 r.

Ekspozycja „była sobie Piaf” powstała z okazji 100. rocznicy urodzin Edith Piaf. Od 15 stycznia 2016 r. odwiedzający gmach Biblioteki Głównej UG mieli możliwość oglądać przedmioty kolekcjonerskie związane z osobą i twórczością tej znakomitej francuskiej pieśniarki. Uznawana za skarb narodowy francuskiej kultury Edith Piaf już za życia stała się legendą. Urodziła się w ubogiej rodzinie w paryskiej dzielnicy Belleville, gdzie żyło wielu imigrantów. Za sprawą charakterystycznego, chropowatego i stosunkowo niskiego głosu, któremu towarzyszyła niebywała ekspresja i dramatyzm, ta niepozorna dziewczyna (147 cm wzrostu), szybko zyskała miano symbolu francuskiej piosenki. Nie było dnia, żeby w radiu nie emitowano jej największych przebojów, jak „Milord”, „Non, je ne regrette rien" czy „L’Homme à la moto".
Choć od śmierci Piaf minęło blisko 53 lata, miliony miłośników na całym świecie wciąż pamięta o Paryskim Wróbelku, kolekcjonując wszystko, co miało jakikolwiek związek z tą wybitną artystką. Jednym z takich pasjonatów jest prof. Mieczysław Gajos, romanista z Uniwersytetu Łódzkiego, który poświęcił wiele czasu na zgłębianie zawiłych losów życia i twórczości Edith Piaf. Jest też autorem biograficznej książki o artystce, sztuk teatralnych o jej życiu, licznych wystaw i wykładów. W trakcie swej wieloletniej pasji zebrał bogatą kolekcję eksponatów poświęconych tej wybitnej artystce. To właśnie jego zbiory można było oglądać na wystawie „była sobie Piaf”, której organizatorem była Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego.
Wystawa miała również swój finisaż, który odbył się 26 lutego br., gościem honorowym wydarzenia był prof. Mieczysław Gajos, który uroczystość przygotował i poprowadził.

fot. Dariusz Sassak

Autor wystawy: Dorota Kowalik

Zdjęcia z wystawy:

Wszystkich zdjęć: 28

Redaktorzy strony: Ewa Potaż, Marietta Tiszbein   |   Projekt i wykonanie: Witold Warsiński

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2011