www.bg.ug.edu.pl  |  e-mail

Rzeczpospolita ubezpieczonych - wydstawa przygotowana w 100. rocznicę powstania ZUS-u

Data rozpoczęcia: 2018-01-31

Czas wystawiania: 9.01 - 26.01.2018 r.

„Rzeczpospolita ubezpieczonych” to wystawa fotograficzna suto okraszona komentarzami i wypowiedziami naocznych świadków historii. Nie jest kolejnym nudnym zestawieniem pełnym tabelek i cyfr, ale zapisem prawdziwego życia Polaków, których losy splatały się z historią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, również w dramatycznych okolicznościach.

Jak ponad 80 lat temu gazety opisały powstanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego kiedyś nazywano go Landesversicherungsanstalt? Jak wyglądały pierwsze maszyny liczące i komputery w ZUS? Jak pracownicy ZUS-u ratowali życie współobywateli podczas II Wojny Światowej? Tego wszystkiego mieliśmy okazję dowiedzieć się oglądając wystawę w Bibliotece Głównej UG, która była dostępna dla publiczności do 26 stycznia.
Żarówka, telefon, radio, samochód, a także ubezpieczenia społeczne – chyba nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale właśnie te wynalazki odmieniły świat na przełomie XIX i XX wieku. Dały ogromny impuls rozwojowy, z czasem trafiły pod przysłowiowe strzechy, ułatwiły ludziom codzienne życie i przyniosły nowe możliwości. W 2018 roku świętujemy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 100-letnią historię ubezpieczeń społecznych w Polsce. W roku 1918 twórcy państwa polskiego uznali ubezpieczenia społeczne za istotny element budowania państwowości. Od pierwszych dekretów Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego tworzone było polskie prawodawstwo ubezpieczeniowe, gwarantujące obywatelom zabezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Uznawane ono było wówczas za jedno z najnowocześniejszych w Europie.

Autor wystawy: Klaudia Skoniecka koordynator ds. komunikacji i edukacji ZUS Gdańsk

Zdjęcia z wystawy:

Wszystkich zdjęć: 8

Redaktorzy strony: Ewa Potaż, Marietta Tiszbein   |   Projekt i wykonanie: Witold Warsiński

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2011