www.bg.ug.edu.pl  |  e-mail

JEJ WYSOKOŚĆ PÓŁNOC - wystawa zdjęć Anity Horowskiej

Data rozpoczęcia: 2022-12-27

Czas wystawiania: 3.11.2022 - 5.12.2022

Wystawa "Jej wysokość Północ" została przygotowana w Bibliotece Głównej UG w ramach 7.edycji Nordic Focus Festiwal 2022.

"To osobiste opowieści o Dalekiej Północy. Tytuł wystawy uruchamia pewnie nasz wewnętrzny sprzeciw, bo przecież chciałoby się odpowiedzieć - Północ „nie ma w sobie nic z kobiety”. Zdaje się jednak, że Autorka ma w tej sprawie zupełnie inne zdanie.
Jej poprzednia wystawa: „Proste historie”, a także intrygująca seria autoportretów, to fotografie przywołujące właśnie świat kobiecych emocji, tajemnic, pytań. Te prace są pełne zarówno światła i koloru jak również ciężkich deszczowych chmur i cienia. JEJ WYSOKOŚĆ PÓŁNOC taka właśnie jest: zróżnicowana, niejednoznaczna, emocjonalna; pełna zaskakujących kadrów, światła przeciskającego się przez lód, odbitego przez śnieg.

Autorka dzieli się z nami swoim chwilami wybranymi z kilkunastu wyjazdów i wypraw na Svalbard, Islandię i do Laponii. Dzieli się także swoim przekonaniem, że Północy należny jest respekt. Surowa, wymagająca przyroda, skrajne warunki i gwałtowna natura, to cechy, jakie tworzą z Północy wymagającą- tytułową Jej Wysokość. Prawdopodobnie nie jest możliwe nazwanie tej wystawy typowo artystyczną czy podróżniczą. Z całą pewnością jednak, Północ Anity Horowskiej, choć wydawałoby się, powinna nosić tego znamiona - zdecydowanie nie jest męską przygodą. To w końcu JEJ PÓŁNOC".

Szymon Kantorski


A N I T A H O R O W S K A - architekt o północnym sercu, zbieracz wspomnień i kadrów dalekiej Arktyki, kolekcjonerka prostych historii od lat podróżująca po Skandynawii, uczestniczka wypraw polarnych oraz ekspedycji letnich i zimowych m.in. na Spitsbergen czy Islandię.
www.ahor.pl

Autor wystawy: Anita Horowska

Zdjęcia z wystawy:Wszystkich zdjęć: 10

Redaktorzy strony: Ewa Potaż, Marietta Tiszbein   |   Projekt i wykonanie: Witold Warsiński

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2011